Je prirodzené, že rodičia nie sú pripravený, keď sa dozvedia že ich dieťa musí nosiť okuliare. Nejde to vždy jednoducho a rýchlo prijať že budete mať dieťa „s okuliarmi”. Ak je to ťažké pre vás, o to ťažšie to musí byť pre malého človiečika aby pochopil, že prečo musí byť iný a nosiť tieDievca s detskymi okuliarmi „škaredé“ okuliare už stále. A práve pre deti je dôležité aby sa mohli porozprávať s vami, poprípade sa poradiť s doktorom a prijať to ako niečo prirodzené čo im pomôže. Za druhé, okuliare nemusia byť ani škaredé, ale naopak dnešný trh nám ponúka skvelý výber pre chlapcov aj dievčatá. Kvalitné a zároveň aj lacné detské okuliare sú dnes na výber v moderných farbách a rôznych materiáloch. Dajte deťom na výber a čas by si na nich zvykli. Poskytnite im aj dvoje okuliare - prečo nie? Budú si ich môcť striedať podľa nálady a oblečenia, tešiť sa na to ktoré si na druhý deň vezmú.

 

Ak vaša ratolesť potrebuje okuliare už predškolskom veku alebo na prvých stupňoch bude to pre ne ľahšie. Malé deti si rýchlo zvykajú a zabúdajú a po pár dňoch to bude už normálne. Ak posielate svojho školáčika prvýkrát do školy s okuliarmi, nebojte nikto sa nebude smiať.  Ani ak bude jediný v triede. Dajte dieťaťu na prvý deň s okuliarmi aj niečo iné nové na seba, peknú blúzku, tašku, alebo farebný svetrík. Nebude sa tak veľmi fixovať iba na okuliare a s viacerými novými vecami bude ako zo škatuľky a spolužiakom/čkám sa bude páčiť. Ak by aj tak ostych pretrvával, porozprávajte sa o tom s učiteľkou. Môže ho pred triedou či súkromne pochváliť.

 

Je to len prvotný postoj, prirodzené odmietanie z toho že niečo musím. Trpezlivým vysvetľovaním a výberom správnych okuliarov sa musím zmení na chcem. Každé dieťa si zvykne na okuliare, je to len otázka času. Podporte ho a zmena príde tým skôr. Začnite s nosením najprv doma, cez víkend aby sa s nimi dieťa cítilo dobre. A potom je čas zobrať okuliare do školy. Tým, že sa zlepší videnie bude po nich siahať prirodzene. Ide len o to ako zareaguje okolie, čo je v prvom rade rodina. Pochváľte ho, urobte si spoločné fotky v nových okuliaroch, tešte sa spolu. A odteraz sa bude vaše dieťa už iba tešiť na každé nové okuliare, ktoré dostane a bude si ich môcť zobrať do školy. 

 

V ďaľšej časti príde niekoľko dobrých tipov pre tínedžerov.